Otevřený dopis Pavla Fischera čínskému velvyslanci v České republice
Tiskové zprávy|16.8.2019
V Praze dne 16. srpna 2019
Excelence,
Vážený pane velvyslanče,
obracím se na Vás tímto otevřeným dopisem v předvečer výročí okupace Československa. V noci ze 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do naší země vojska tzv. spřátelených armád. Těžkou vojenskou technikou a násilím zničily touhu po dialogu i naději na tolik potřebné změny a reformy. Společenské dopady byly dalekosáhlé. Na dlouhá desetiletí zavládlo bezčasí, normalizační šeď a úpadek.
Dnes volají po dialogu a po svobodách občané Hong Kongu a jejich volání je rozumět i u nás. Setkávají se však s hrozbou vojenské intervence, policejním násilím a neochotou k dialogu. V tyto dny na jejich obranu vystoupila dokonce vysoká komisařka OSN pro lidská práva, aby varovala před eskalací násilí a vyzvala všechny strany, aby se vydaly na cestu dialogu.
Vzhledem k odpovědnosti, kterou mezinárodně závazné právní dokumenty ve správě Hong Kongu svěřily čínské vládě, se v této věci obracím na Vás dnes i já. Vyzývám vládu Čínské lidové republiky, aby se zdržela násilí, hledala smír a naslouchala svým občanům. Z vlastní bolestivé zkušenosti víme, že násilné potlačení společenských požadavků způsobí pouze utrpení, zklamání a v nejhorším případě ztráty na životech.
Záleží nám na budování vzájemně výhodných vztahů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou. Právě proto za současných okolností nemůžeme ztratit ze zřetele význam respektu k mezinárodním dohodám. A na prvním místě úctu k člověku a ohled ke svobodám každého, jak byly vepsány do Všeobecné deklarace lidských práv OSN.
S pozdravem
Pavel Fischer