Rozhovor pro Forum 24
Pavel Fischer: Rosatom je řízen z Kremlu. Havlíčkovy kroky nejsou srozumitelné
Rozhovory, Z médií|26.3.2021
Senátor Pavel Fischer v rozhovoru pro deník FORUM 24 kritizuje kroky ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který chce do tendru na dostavbu Dukovan pustit i Ruskou federaci. O věci bude v pondělí jednat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda. Fischer připomíná rizika, která Rusko představuje, a zároveň uvádí, že Havlíček jedná nejen v rozporu s názorem bezpečnostních institucí státu, ale i v rozporu s usnesením vlády Andreje Babiše.
Napsal jste dopis premiéru Babišovi týkající se přizvání společnosti Rosatom do tendru na dostavbu Dukovan. Doufáte, že by předseda vlády mohl zastavit proces, který spustil vicepremiér Havlíček?
Ano. Nejenom doufám, ale předpokládám a věřím, že to udělá. Ministr Havlíček jedná v rozporu s ustanovením vlády. Vyrazil na cestu přípravy tendru způsobem, který zaskočil bezpečnostní instituce i další osoby, což ukazuje například vyjádření ministra zahraničí Petříčka. V tuto chvíli o věci jedná plénum Poslanecké sněmovny, kde se možná objeví argumenty, které ani jeden z nás nezná. Takto vážné rozhodnutí, kdy rozesíláme projektovou dokumentaci i těm, před kterými varovala bezpečnostní komunita, může znamenat ohrožení národní bezpečnosti.
Není ale dobrou zprávou sdělení, že o vítězi tendru měla rozhodovat až příští vláda?
Připadá mi to jako přístup chytré horákyně. Rozeslat dokumentaci k jaderné elektrárně je přece totéž jako rozeslat projektovou dokumentaci vašeho domu, který potřebujete rekonstruovat. Bezpečnostní složky mají za to, že by ani samotná účast rizikových zemí, tedy Číny a Ruska, neměla vůbec být na pořadu dne, a to ani v rámci konsorcia. A pan Havlíček dá z nějakého důvodu stranou jen Čínu. Možná že má nějakou vlastní bezpečnostní službu, ale šest bezpečnostních institucí, které si platí občané tohoto státu, doporučilo vyřadit i Rusko. Rád bych tedy slyšel, na základě jaké expertizy zve pan ministr Havlíček do tendru Rusko, protože ta oficiální to není. Vypadá to jako jeho svévole. Jestli toto má být příprava tendru pro příští vládu, je to pěkná hra. Má ale velké stíny.
Vy máte názor na to, proč to pan Havlíček dělá?
Nemám pro to vysvětlení, ale připravuji další kroky. Svoláváme mimořádné zasedání Výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Senátu PČR, protože senátoři chtějí znát fakta a k situaci se vyslovit. To, co říká pan Havlíček, na mě působí, že je v rozporu s usneseními vlády z minulých měsíců. Připadá mi to těžko uvěřitelné, ale možná že vláda nám vysvětlí něco víc.
Pokud by i přes všechno, co říkáte, vláda trvala na rozhodnutí pana Havlíčka, existuje způsob, jak to zastavit?
Parlament tady není od toho, aby vládu nahradil, ale aby ji kontroloval. To děláme. V našem posledním prosincovém usnesení vyzýváme v zájmu národní bezpečnosti vládu, aby v souladu s doporučením a stanoviskem bezpečnostních institucí nezvala rizikové země do tendru dokonce ani jako účastníky konsorcia. To je usnesení senátu, za kterým nestojí jeden člověk, šlo o téměř jednomyslně přijatý dokument. Musíme si klást otázku, co se děje. Vláda má skládat účty sněmovně a senát je tu od toho, aby důležité věci také hlídal. Jelikož jde o propojení zahraničního vlivu, bezpečnosti a obrany, je to v popisu naší práce. Voliči nás zvolili proto, abychom se vlády ptali. Kroky vicepremiéra Havlíčka jsou pro mě nesrozumitelné a mohlo by jít o ohrožení národní bezpečnosti.
Vy jste v souvislosti s prosincovým usnesením hovořil s někým z vlády, nebo přímo s premiérem?
Kdykoli jsme něco v této věci projednávali nebo přijímali, měli jsme v senátu hosty. Byli to lidé, kteří o tom rozhodují nebo kteří dávali bezpečnostní doporučení. Měli jsme tam opakovaně vládního zmocněnce Míla nebo vedení ministerstva průmyslu a obchodu. Ano, jednáme s nimi, ale že bych měl nějaké privátní konzultace s panem premiérem, to ne.
Jestli i tak vláda pozve ruský Rosatom do tohoto tendru, v čem spatřujete největší nebezpečí?
Rosatom je státní firma, která je řízena z Kremlu. U Vladimira Putina sedí dlouhodobý generální ředitel Rosatomu. Tento muž, který je ve firmě předsedou dozorčí rady, je dnes na sankčním seznamu Evropské unie, které je Česká republika členem. Česká vláda na jednu stranu uvalí sankce na představitele Rosatomu a na straně druhé s nimi chce obchodovat? Rosatom je navíc firma, která má zároveň nukleární vojenský program. To znamená, že jsme v kontaktu se společností, která je odpovědná za jaderné hlavice namířené na členy Severoatlantické aliance. To je přece úplně jiná situace, než byla v době Temelína. Tehdy jsme nebyli členskou zemí NATO ani EU, Ruská federace se jmenovala jinak a byla mnohem kooperativnější než dnes. Dnes je to tak, že Rusko nespolupracuje, chová se agresivně, porušuje mezinárodní závazky a obsazuje sousední země, což jsme viděli u Gruzie či na Ukrajině, v rozporu s mezinárodním právem.
Když se podíváme na bilaterální plnění, máme tady sice smlouvu o přátelství a spolupráci, ale tato smlouva je mrtvá. Jediný paragraf, který ještě mohl fungovat, je ten, že vyvoláme jednání na nejvyšší úrovni právě k tématu nefunkčnosti této smlouvy. Toto tlačítko vláda stiskla, Česká republika se obrátila na Moskvu s tím, že by chtěla vést jednání o neplnění této smlouvy a o tom, jak ji zase začít naplňovat (ze strany Ruské federace), a už půl roku nepřišla odpověď. Ano, nemusí jít rovnou o přátelství, ale takhle si představujete spolupráci? Se zemí, která neodpovídá ani na naši oficiální žádost? Pokud máme stanovené mechanismy, které ale nefungují, tak se zemí, která se takto chová, by bylo z hlediska národní bezpečnosti mimo veškerou představivost zavazovat se k dalšímu projektu, který bude trvat padesát, šedesát let. To je nepředstavitelná situace.
Pokud něco takového stanoví bezpečnostní instituce této země, je naší povinností vládu volat k odpovědnosti a ptát se, jak si tohle zodpoví. Má pan Havlíček nějakou soukromou bezpečnostní službu? Radí mu někdo? Měl by tedy říci jméno, protože BIS to není a Vojenské zpravodajství také ne. Ani další zpravodajské služby to nebyly, dokonce ani ministr zahraničí nebo vnitra. Pokud Jan Hamáček jako vicepremiér stanovisko o vyřazení Ruska podepíše, a druhý vicepremiér vyhlašuje přípravu tendru, mám za to, že vláda už nemá ani tu nezbytnou politickou podporu, o které vždycky říkala, že o ni stojí. Nemá ji ani uvnitř. Tak ať si Andrej Babiš udělá pořádek.
Máte pocit, že s těmito kroky může souviset náhle daleko vstřícnější postoj KSČM k prodloužení nouzového stavu?
Komunistická strana rozdávala roušky od čínského dodavatele jaderných elektráren. Pokud tohle propojíme dohromady, tak ano, možná že se z KSČM stal expert na jadernou energetiku dodávanou Čínou nebo Ruskem. To mě zneklidňuje. Zdá se mi, že by za tyto věci měly ručit ústavní instituce, nikoli zájmová skupina nebo politická strana.
Citace rozhovoru pro FORUM 24