Projev v Senátu
Ke vztahům s Ruskem
Projevy|25.8.2021
Projev Pavla Fischera na 15. schůzi Senátu ve 13. funkčním období dne 25. srpna 2021 ke Společnému sdělení Evropskému parlamentu, Evropské radě a Radě o vztazích mezi EU a Ruskem – vystupovat proti Rusku, omezovat jej a spolupracovat s ním (tisk EU č. K 055/13; s tiskem seznamuje ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek)
Vážený pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové,
dokument, který máme na stole, je odrazem diskuse, která pravidelně probíhá v EU o zásadních strategických otázkách, také z oblasti zahraniční politiky. Náhoda tomu chtěla nebo okolnosti vytvořily zcela zvláštní pozadí, na němž se o tomto dokumentu jednalo a přemýšlelo. Tak jako v Evropské unii je potřeba dávat dohromady analýzy a přemýšlet o společných akcích – v tomto případě do toho přišla celá řada krizí, včetně diplomatické roztržky po vrbětické kauze, jak to připomínal pan ministr. Náš výbor to projednal, usnesení máte před sebou, nebudu ho teď číst, ale vystoupím v podrobné rozpravě a navrhnu rovnou dvě krátká doplnění, která zdůrazní právě český přístup k celé věci, abychom doplnili to, co říkal pan ministr. Dokument vznikl bez členských států, a je proto dobře, že se mu Senát věnuje. Vystoupím proto za chvilku v podrobné rozpravě a načtu celý návrh doporučení, včetně těch dvou doplňujících.
(…)
Vážený pane předsedající, dovolte mi nyní krátce zmínit okolnosti, které nás vedou k tomu, abychom samotnou diskusi a rozpravu o tomto strategickém dokumentu v rámci Evropské unie, kde se hledá společná řeč a sdílí analýzy k těm nejdůležitějším strategickým otázkám, abych to zasadil do kontextu. Jak si vzpomínáte, po odhalení okolností a pozadí výbuchu ve Vrběticích přišla naprosto neuvěřitelná reakce a rychlá práce české vlády, bezpečnostních institucí a ozbrojených sborů, které vedly k tomu, že se česko-ruské vztahy dostaly do úplně nového světla.
V tu chvíli přijímá Senát apel v plénu, ještě jednou děkuji za vaši obrovskou podporu, čímž se obracíme na parlamenty Evropské unie s výzvou a žádostí o podporu a solidaritu. Ta podpora přišla. Nejenom z jednotlivých parlamentů, ale i z Evropského parlamentu. Věc se dostává na pořad jednání Rady pro zahraniční věci, také Evropské rady a samozřejmě také na pořad jednání Severoatlantické aliance, která se schází na summitu z hlediska kalendáře jako poslední, až v červnu.
Všechny tyto události zmiňujeme v našem usnesení, protože se v tomto dokumentu, který dnes máme na stole, a sice ve Společném sdělení Evropskému parlamentu, Komisi a Radě, o vztazích mezi EU a Ruskem – vystupovat proti Rusku, omezovat jej a spolupracovat s ním, do tohoto se vlastně promítly. Je na čase, abychom zopakovali to, co se nám podařilo. Dovolte mi, abych to krátce zmínil. Začnu pomalu číst usnesení nebo doporučení k vyjádření Senátu, o němž budeme za chvíli vést rozpravu a potom hlasovat:
(…)
Ano. Dovolte mi, abych tedy skočil rovnou do těch mých doplnění.
To znamená, Senát
I. podporuje ten společný koordinovaný postup EU a jejích členských států,
II. připomínáme usnesení, které se připomínalo v našem Senátu,
po číslech I, II, III, IV, která máte před sebou, doplňujeme ještě, že připomínáme
V. nyní čtu doslova, smlouvu mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, v jejímž rámci se nedaří vést dialog o sporných otázkách vzájemného zájmu,
VI. další doplněný bod, nařízení vlády Ruské federace ze dne 23. dubna 2021, jímž zařadila Českou republiku na seznam zemí, které se nechovají přátelsky, přičemž podle sdělení České republiky Ruské federaci představuje toto nařízení porušení mezinárodního práva a vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.
Konec vloženého bodu.
K tomu druhému chci jenom připomenout, že takto také sdělilo ministerstvo zahraničí v oficiální demarši stanovisko České republiky ruskému velvyslanci.
Pan ministr velmi příkladně připomněl pět principů, na kterých je potřeba, aby vztahy mezi Evropskou unií a Ruskou federací spočívaly. I proto těch pět principů nacházíme nakonec v tom bodě VI, tak jak ho máte před sebou, jak byl schválen naším výborem.
Před chvilkou jsme mluvili o tom, že je potřeba hledat oblasti spolupráce s Ruskem navzdory všem velmi složitým okolnostem, které tady dnes byly připomenuty. Je to naše ambice dlouhodobá, ale není čas přeskakovat jednotlivé etapy. Vedle spolupráce v oblasti klimatu, kterou zmiňoval pan ministr, v oblasti například kontroly zbraní, spolupráce na téma proliferace některých zbraní, zejména například v případě Íránu a dalších, je těch témat ke spolupráci celá řada, protože dobře víme, že není možné v mezinárodních vztazích nespolupracovat. Náš dokument, tak jak ho máte před sebou, je proto výrazem ochoty spolupracovat, ale zároveň připomínáme velmi složité období roku 2021, v němž Česká republika musela reagovat jako suverénní stát a v němž česká vláda dostala jednoznačnou podporu z Parlamentu České republiky, ze Senátu konkrétně. Za to jsem vám chtěl poděkovat.
Proto to takto formulujeme také pro naše partnery v Evropské unii. Děkuji.
- stenozáznam z jednacího dne na webu Senátu
- přijaté usnesení č. 296 na webu Senátu