Projev v Senátu
K jednání Evropské rady a aktuálnímu vývoji litevsko-čínských vztahů
Projevy|15.12.2021
Projev Pavla Fischera na 18. schůzi Senátu Parlamentu ČR ve 13. funkčním období dne 15. prosince 2021 k Informaci vlády ČR o pozicích vlády ČR a programu jednání Evropské rady, které se koná ve dnech 16. – 17. prosince 2021 (senátní tisk č. 177)
Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové,
Evropská rada zasedá zítra a pozítří. Evropská rada je místo, kde se rozhoduje. A jak se tam rozhoduje, to se rozhoduje a o tom se také jedná v parlamentu, v národním parlamentu, Senátu Parlamentu České republiky. Budu mít 2 body k tomu jednání a děkuji panu ministrovi, že byl tak detailní. Jeden má samostatné místo v našem dnešním programu, tak ho nebudu provádět. Pouze řeknu, že se týká dění na Ukrajině, respektive tomu, co se děje v Rusku při hranicích s Ukrajinou. O tom ale teď nebude řeč, je to samostatný bod.
Je tady ale jedna novinka, kterou pan ministr nemohl zmínit, protože se stala právě dnes. Já jsem chtěl požádat vládu České republiky, aby se v rámci jednání Evropské rady důrazně postavila za Litvu. Litva je náš spojenec v rámci Severoatlantické aliance i v rámci Evropské unie. Dnes, před několika minutami, oznámilo litevské Ministerstvo zahraničí, že jejich ambasáda v Pekingu byla evakuována a dočasně zavřena. A to pouze proto, že v rámci běžných diplomatických styků, které se podřizují Vídeňské úmluvě, už několik měsíců Litva neměla v Pekingu svoji velvyslankyni, protože Čínská lidová republika se rozhodla velvyslankyni vyzvat k tomu, aby odjela z hlavního města. Od té doby velvyslankyně musela působit z Litvy.
Dnes chargé d’affaires, která řídila celý úřad, musela evakuovat, a to proto, že se Čína chovala způsobem, který systematicky šikanoval diplomaty z této země. Proč je šikanoval? Když se začneme zajímat o detaily, zjistíme, že šlo o dlouhodobý proces, který trval několik let a vyvrcholil právě dnes. Zítra má naše vláda mimořádně dobrou příležitost se ujmout slova a za Litvu se postavit, protože tady jde o test. Nikoliv o test čínsko-litevských vztahů, ale o test naší soudržnosti spojenců v rámci Evropské unie, kteří se musí postavit všichni za jednoho, jeden za všechny. Pokud bychom mlčeli, tak příští na řadě budeme například my nebo někdo další. Zdá se mi, že jde o mimořádně důležitou věc, která není v podkladech pana ministra, ale o to naléhavěji jsem ho chtěl požádat, aby vláda České republiky nezapomněla v tomto historicky velmi významném okamžiku se za Litvu postavit jasně, protože se jedná skutečně i o nás.
V minulých dnech jsem měl možnost se velmi detailně seznámit s vývojem čínsko-litevských vztahů za poslední roky. A mohu vás ujistit, že jde o trend, který nemá nic společného s tím, kdo je dnes v Litvě ve vládě. Jedná se skutečně o test celé země, respektive schopnosti Evropské unie rychle zareagovat v duchu vzájemně výhodných vztahů a vlády práva, mimo jiné taky pravidel, které stanoví Vídeňská úmluva o diplomatických vztazích. Děkuji tedy panu ministrovi za to, že tuto zprávu nebo tuto velmi důležitou věc projedná také s panem premiérem, který bude nejspíše na Evropské radě Českou republiku reprezentovat. Měli bychom být v tom naprosto jednoznační. Kdybychom měli druhý den, zítra ještě jednání, rovnou bychom mohli projednat usnesení pro celý Senát, ale nechci vás do toho tlačit. Máme ještě polední pauzu, abychom o tom jednali. Tato situace je skutečně mimořádně vážná. A proto jsem chtěl poděkovat za vaši pozornost a také za podporu.
(…)
Pane předsedající, dámy a pánové, během toho času jsme jednali o tom, jak vyjádřit solidaritu s Litvou. Máme tento návrh, že bychom do usnesení, které je připraveno a leží před vámi na stole, dali tři body, kterými by to mohlo začínat. Ten první bod by mohl znít takto:
I. Senát bere na vědomí infirmace ministerstva zahraničí Litvy, že
1. litevští diplomaté budou od dnešního rána, od dnešního dne, pardon, namísto z Pekingu působit z Vilniusu, dokud Čína nerozhodne o obnovení akreditace litevských diplomatů;
2. bereme na vědomí, že je Litva připravena pokračovat v dialogu s Čínou a obnovit funkce velvyslanectví v plném rozsahu, jakmile bude dosaženo oboustranně výhodné dohody;
II. Senát považuje kroky Číny vůči Litvě za jednání v rozporu s vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích;
III. Senát žádá předsedu vlády ČR, aby jménem ČR vyslovil Litvě solidaritu a podporu, v tomto smyslu aby vystoupil v rámci Evropské rady, která se koná ve dnech 16. a 17. prosince, a při dalších příležitostech.
Děkuji.