Projev v Senátu
K energetické bezpečnosti
Projevy|18.5.2022
Projev Pavla Fischera na 25. schůzi Senátu dne 18. května 2022 k Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1938 o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 o podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- Tisk EU č. N 169/13
Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové,
téma, o kterém dnes mluvíme, týkající se společného strategického postupu k naplňování zásobníků v Evropské unii, o opatření, jak zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu, je otázkou mimořádné důležitosti. Teprve dnes objevujeme, v jak složité situaci jsme, do jak zákeřné pasti jsme vstoupili ve chvíli, kdy jsme dlouhodobě souhlasili se zvyšováním závislosti na dodávkách surovin a energie z Ruska. Ta pavučina vztahů je tak mimořádně složitá, že nám často neumožňuje dělat svobodná rozhodnutí, která by se dnes nabízela. Objevujeme to v mimořádně složitých podmínkách konfliktu, který Evropa nezažila po generace a který vlastně rozlomil Evropu z hlediska dodavatelských řetězců, a to nejenom v oblasti energie, ale například také potravin a dalších komodit. Objevujeme teprve dnes v hospodářské krizi, jak složité je vidět účty za chybná rozhodnutí těch, kteří tady měli politickou odpovědnost. A jak draze platíme nějaké nedodělky, které jsme si umožnili ponechat bez pozornosti s tím, že se to časem dožene.
Proto jsem chtěl poděkovat panu ministrovi za velmi přesvědčivé vystoupení. Vláda České republiky má totiž obrovskou odpovědnost, jak v této chvíli zabezpečit strategickou surovinovou dostupnost a dostatečnost pro nejenom naše hospodářství, ale také naše občany. Chtěl jsem pana ministra vyzvat, aby dál usilovat o prosazování evropských řešení, protože není vůbec samozřejmé, že i v této době Evropská unie drží pospolu. Vidíme nějaké státy, které začínají blokovat společný postup, které nadužívají právo veta. A vidíme, jak to mimořádně oslabuje společný postup EU nejenom v prosazování dalších sankcí vůči Rusku a aktérům Ruska, ale jak to také oslabuje naši společnou bezpečnost. Tuhle příležitost nesmíme promeškat. A jak víme dobře, tak Evropská komise připravuje další návrhy, které v nejbližších dnech a týdnech právě v oblasti bezpečnosti přinese.
Jedna z otázek, kterou jsem chtěl zmínit, se bude týkat společného nákupu, jakou s tím má vláda zkušenost. Ale než tu otázku přinesu, tak bych chtěl upozornit na to, že obavy z narušování jednoty a společného postupu Evropské unie v téhle strategicky mimořádné chvíli nejsou vůbec založeny na nějakých smyšlenkách. Když se podíváme na to, že společné rozhodnutí neplatit Rusku za dodávky v rublech už dneska porušilo nějakých 20 operátorů z Evropy jenom proto, aby měli privilegovanější nebo výhodnější přístup ke energiím, tak vidíme, jak je mimořádné složité v téhle době držet společnou pozici a táhnout za jeden provaz.
A proto jsem se chtěl obrátit na pana ministra. Nás tyto otázky bezpečnosti budou také zajímat na našem výboru, takže se jim budeme věnovat v nejbližších dnech a týdnech. Chtěl jsem se vás zeptat, jakou zkušenost učinila vláda České republiky s tou iniciativou dobrovolně společně nakupovat nejenom vodík, LNG, zkapalněný plyn, ale také plyn? Protože s touhle iniciativou přišla Evropská komise před několika týdny. A už v dubnu se konalo první setkání. Chtěli bychom vás, pane ministře, a celou vládu povzbudit, aby v těchto iniciativách, jako je společný nákup energií, jste postupovali velmi těsně ve spolupráci s našimi spojenci, protože představa, že bychom každý teď hledali, jak zabezpečit především naše vlastní potřeby, by mohla rozlomit bezpečnost Evropy, a to v situaci, která je historicky mimořádně významná a zásadní.
Pane ministře, máte naši podporu. A mě bude jenom zajímat, jak to vypadá s tím společným nákupem, jaké jsou zkušenosti a možnosti. Děkuji.