Projev v Senátu
K novele stavebního zákona
Projevy|10.5.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 11. schůzi Senátu Parlamentu ČR dne 10. března 2023 k Návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 195/2022 Sb., a některé další související zákony
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- tisk č. 73
Vážený pane předsedo, pane ministře, dámy a pánové,
mám tři poznámky a jedna z nich je otázkou na pana ministra. První věc: těšíme se, že ten dopravní a energetický stavební úřad pomůže ve stavbách liniových staveb. To je věc, která potřebuje u nás zjednodušit. A díky, pane ministře, za vaše úsilí v tomto smyslu.
Za druhé: mě by zajímalo, a to je vlastně test, kterým budeme procházet s tímto novým zákonem, jak si poradí s černými stavbami? Pan ministr totiž zmiňoval tisíce černých staveb, někteří je máme v našem sousedství, a nedávno jsem byl na úřadě městské části, která má přímo před okny černou stavbu. A já jsem si uvědomil, že odstraňovat černé stavby na náklady stavebníka nebo stavitele není vůbec jednoduché. To řízení o odstranění stavby bývá tak dlouhé nebo tak těžkopádné, že takový stavebník raději rychle dokončí, zariskuje, a pak zkusí legalizovat nebo si počká, až po volbách se změní rada na radnici, a bude doufat, že se mu třeba ten stavební úřad a samospráva nakonec nakloní příznivěji.
Vím, že to je věc, kterou v zákoně dnes nevyčteme. Ale bude to test, kterým také tento zákon budeme muset poměřovat, do jaké míry je efektivní. Protože zákon nebo autorita zákona, to, že pravidla mají platit pro všechny, to je věc, kterou právě u černých staveb a u nemožnosti jejich odstraňování vidíme, že trápí občany naší země, jako kdyby tady byla pravidla pro ty, kteří si mohou dovolit stavět za hranicí zákona, a pak pro ty ostatní, přičemž na ty první je vlastně autorita státu krátká. Takové odstranění té černé stavby má náklady a hned se musíme ptát, kdo je bude platit ve chvíli, kdy tam dojde k nějakému sporu. A tohle je test, kterým také musíme ten zákon poměřovat.
A nyní mám svoji třetí poznámku, a to je otázka na pana ministra. Když se projednával tento stavební zákon před několika lety, tak se hodně mediálně debatovalo o tom, že si to vlastně psali developeři sami sobě na míru. A tím byla podlomena vůbec důvěra občanů v to, že ten zákon bude nejenom reflektovat zájmy developerů, ale i zájmy těch, na které bude dopadat. A mě by zajímalo, jakou roli hráli v dnešní situaci developeři, byli konzultováni? Jak s nimi pracovalo vaše ministerstvo? Protože by nebylo správné, kdyby si to psali sami pro sebe. A je dobře, že se o tom v médiích tentokrát nemluví, že se o tom mluvilo za předchozí vlády. Jenom by mě zajímalo, jakým způsobem jste s jejich zájmy nebo s jejich vstupy také pracovali na ministerstvu při přípravě novely stavebního zákona. Děkuji.