Projev v Senátu
K výroční zprávě nejvyššího kontrolního úřadu
Projevy|13.7.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 14. schůzi Senátu dne 13. července 2023 k Výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2022
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- tisk č. 101
Vážený pane předsedající, pane prezidente, dámy a pánové,
krize, kterými procházíme v posledních letech, vrhají světlo na naše silné stránky a na naše slabé stránky. Na to, co funguje, a na to, co nefunguje. A řadu z věcí a z poznatků, se kterými za námi přichází NKÚ, vidíme, že prověřil čas. Dovolte, abych jenom citoval tři příklady, abyste věděli, co mám na mysli.
V roce 2019 jsme tady na tom místě projednávali zprávu za rok 2018, kdy hlavní motto bylo „zasukovaný stát“. Stát, který si neumí poradit s tím, že neumí dokončit dálniční síť, reagovat na kůrovcovou kalamitu, prohlubuje se rozdíl mezi centrem a periferií nebo je nedostatek dostupných bytů. A také doporučení, že zatímco jsme z hlediska konkurenceschopnosti v rámci Světového ekonomického fóra byli v roce 2018 na 29. místě ze 140 hodnocených zemí, tak výkonnost veřejného sektoru u nás spadla až na 97. místo. Jinými slovy, byli jsme ekonomický gigant, naprosto neschopný z hlediska výkonnosti veřejného sektoru.
Přišel rok 2019, covid. V té výroční zprávě pan prezident pouze popřál pevné zdraví, nicméně ty poznatky byly nadále velmi závažné. Prověřilo se to vlastně v roce 2020. Potom čteme totiž o neschopnosti státu zvládat základní funkce, zvyšuje se riziko neudržitelnosti veřejných financí, státní rozpočet z hlediska výdajů roste o 291 miliard korun českých. A z toho 147 miliard vůbec nesouviselo s pandemií. Vzpomínáte na to, jak šokující bylo zjištění, že se celá řada výdajů, které mobilizovaly veřejné prostředky, abychom zvládali pandemii, najednou ocitla úplně někde jinde v rozporu s tím, co bylo původně plánováno?
Sociální otázky – alarmuje tehdy NKÚ – jejich řešení je nedostatečné. Člověk si najednou říká, jestli to náhodou není předzvěst toho, co nás čeká jako velmi významná agenda, ostatně už celou řadu z těch problémů musíme řešit dnes. V roce 2021 apel na zacílení prostředků na vyhodnocování dopadů, protože například v celé řadě sfér, jako je podpora podnikání, sociální oblasti, stanovené cíle nereflektují skutečné potřeby občanů. A já tady možná přestanu citovat. Tohle úplně stačí.
To znamená, stanovené cíle v některých případech vůbec nereflektovaly skutečné potřeby občanů. To jsou poznatky, nálezy NKÚ. A já jsem za práci celého týmu, který pracuje na této velmi složité a neúrodné půdě, chtěl poděkovat. To, co na tom je obdivuhodné, je metoda. Vám se totiž, pane prezidente, podařilo s určitým přístupem zkušenosti, skepse vyhmátnout problémy, které politika jako kdyby neuměla pojmenovat, ale které stojí obrovské peníze a všem nám berou obrovské množství energie, času a schopnosti se podívat na věci z jiného pohledu. Proto jsem vám chtěl za to poděkovat, tuhle metodu, prosím, hlídejte. A v rámci toho předsednictví EUROSAI jistě budete mít mnoho příležitostí zpětně hodnotit, v čem ji zlepšit, právě ve světle třeba těch zkušeností z Nizozemí, kde se jim podařilo reformovat ty základní parametry neužitečného nebo neefektivního dotačního systému, který přeci má pomáhat, a nikoliv komplikovat a zbytečně vynakládat prostředky z peněz daňových poplatníků.
Vám se daří touto metodou, a to je také moje přání do budoucna, pěstovat v nás reflex těch, kteří si najednou uvědomí, že s péčí řádného hospodáře to takhle prostě dál už nejde. Nejen proto, že to stojí mnoho peněz, ale že to může vážně ohrozit suverenitu ČR. O čem jiném je schopnost správně nakládat s veřejnými prostředky, než jedním z výrazů suverenity? Jakou bychom to byli zemí, kdybychom byli zadluženi až po uši a kdyby o nás rozhodovali věřitelé, kterým bude úplně jedno, jakou kvalitu života budou mít občané v ČR? A o to se dnes tady hraje. Ty nálezy, které nám přinášíte, nás varují před cestou, která nás čeká, máme-li ten kurz, který je tak nepříznivý, napravovat. Bude to vyžadovat velkou dávku politické odvahy a také schopnost pojmenovávat problém. A to, jak vidíme, NKÚ v minulosti dokázal, a proto si přeji, aby se vám to dařilo i do budoucna, protože doba je velmi, velmi složitá.
Samozřejmě že bychom to mohli uzavřít s tím, že je potřeba posílit pravomoc NKÚ. Provázat ji s tím, aby nález na jedné straně, který vyznívá nepříznivě, podvázal například prostředky z veřejných rozpočtů pro další rozpočtové období, dokud se nezjedná náprava. Tímto způsobem bychom mohli podmínit, že se nálezy nejen vezmou na vědomí, projednají se někde formálně, ale že se skutečně odstraní kořen problémů. Vím, že tam ještě dneska nejsme. Ale když budeme jednou zkoušet pochopit, jak jsme se dostali do té velmi složité nejen ekonomické situace, rozpočtové situace, ale možná i politické a sociální, tak budeme muset brát do ruky také vaše pravidelné zprávy, protože v nich vidíme jako ve zpětném zrcátku – jistě, jen část z toho, co máme za sebou, ale je to rozhodně věc k zamyšlení. Proto jsem Vám chtěl za to poděkovat, pozdravujte Váš tým. A přeji Vám do závěru předsednictví EUROSAI úspěch a těším se na to, co z toho dokážete vytěžit pro to, aby se v ČR lépe hospodařilo a také lépe žilo.
Děkuji.