Projev v Senátu
K energetické bezpečnosti
Projevy|20.12.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 20. schůzi Senátu dne 20. prosince 2023 k Návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- senátní tisk č. 203
Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové,
jednáme o energetickém zákonu, o možnosti komunitní energetiky. Padla tady celá řada zajímavých argumentů nebo otázek vůbec k rozjetí té obnovitelné energie. Mám za to, že než budeme hlasovat, měli bychom si také popsat, na jakém pozadí o tomto zákonu dnes jednáme. Protože jsme v kontextu, kdy se Evropa dostala do velmi složité bezpečnostní situace, kdy se dodávek energie využilo pro ohrožování nejenom prosperity celých států, ale také bezpečnosti občanů a sociálního smíru. Způsob, jakým někteří dodavatelé energie, můžeme jmenovat Ruskou federaci, z těch dodávek udělali zbraň, namířenou proti našim občanům, je naprosto neuvěřitelný.
Chtěl jsem tady ocenit úsilí vlády ČR, protože se jí podařilo v rekordním čase ve spolupráci s evropskými partnery, se kterými dokázala držet těsnou spolupráci, vyřešit celou řadu mimořádně složitých úkolů z oblasti energetické bezpečnosti.
Jeden z mých předřečníků už to zmínil. Co mám konkrétně na mysli? Náš výbor se právě energetickou bezpečností na minulých schůzích zabýval, měli jsme zatím šest jednání s šesti různými tématy a budeme v tom pokračovat. Jednali jsme o bezpečnosti energetické infrastruktury. My můžeme mít ty nejnovější technologie, ale pokud stačí nějaký záškodník, dron nebo nějaká výbušnina pro to, aby uvedla kritickou infrastrukturu v naší zemi a občany naší země do velmi složité situace, nejsme v bezpečí. Dobře víme, že dnes útoky směřují nejenom na území Ukrajiny, ale například i na území členských států NATO, na některé významné prvky kritické infrastruktury.
Na výboru jsme jednali o odchodu od ruského plynu. K větší diverzifikaci, která přinese robustnost dodávek a přeruší konečně tu smrtelnou závislost na Rusku. Tady vidíme, že pokud se budeme chovat zodpovědně, můžeme posílit bezpečnost celého regionu. Kdybychom to nedělali, stahujeme ten region dolů. I proto je tak důležité, abychom jednali i se státy, které to zatím neudělaly v té míře jako ČR. Na prvním místě například Maďarsko, které za to období naopak závislost na dodávkách z Ruska ještě posilovalo a udržovalo na mimořádně vysokých číslech.
Na výboru jako třetí téma jsme projednávali, jakým způsobem se vládě podařilo vyjednat kapacity zkapalněného plynu, který nakoupila akciová společnost ČEZ, ze které dnes už máme obrovský profit právě proto, že máme diverzifikovány zdroje, tím pádem jsme bezpečnější.
Čtvrté téma, řešili jsme ropu a odchod od ruské ropy. Velmi prozíravou investici do ropovodu IKL a TAL, ve kterých je potřeba ocenit úsilí vlády a státních firem k tomu, abychom byli bezpečnější a mohli vypnout a zastavit ropovod Družba.
Zapáté jsme řešili nejenom ropovody, ale také rafinérie. To je velmi složitá věc, protože rafinérie na území ČR jsou v soukromých rukou. Tady je potřeba, aby stát a soukromí vlastníci spolu našli řešení, aby nedošlo k přerušení dodávek ropných produktů a zůstali jsme bezpeční a bylo to zároveň cenově dostupné pro občany ČR.
Nakonec jsme řešili jaderné palivo a konec závislosti na dodávkách jaderného paliva na Rosatomu a na Ruské federaci.
Další témata budou pokračovat, protože jsme v situaci, kdy musíme co nejdříve vyřešit otázku, kdo bude stavět jaderné zdroje, nové jaderné zdroje v ČR, a také jak rychle se nám podaří vyřešit výstavbu plynových zdrojů, protože vidíme, že uhlí začíná být velmi složité z hlediska vůbec ekonomické perspektivy.
Tady se chci zastavit a jenom naznačit, že energetický zákon a komunitní energetika, o které tady jednáme, je samozřejmě důležitý. Ale protože nemáme robustní propojení, protože jsme skutečně teprve na cestě, chtěl bych to zasadit do toho širšího kontextu, ve kterém z hlediska energetické bezpečnosti jsme museli udělat obrovské množství velmi důležitých rozhodnutí a odejít z té závislosti na Ruské federaci. Chci vládě tady poděkovat, protože udělala obrovský kus práce, ale protože těch úkolů je před námi ještě hodně, chtěl jsem jenom vládu povzbudit k tomu, aby neztrácela rytmus, protože žijeme ve velmi složité době, ve které se právě dodávek energií zneužívá proti našim občanům.
Děkuji za tuto možnost a ten zákon, který máme dnes na stole, já podpořím.