Projev v Senátu
K jednání Evropské rady a k bezpečnosti v Evropě
Projevy|20.12.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 20. schůzi Senátu dne 20. prosince 2023 k Informaci vlády ČR o výsledcích jednání Evropské rady, která se konala ve dnech 14. – 15. prosince 2023
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- senátní tisk č. 206
Vážená paní předsedající, dámy a pánové,
dovolte, abych krátce obecně reagoval a pak se zaměřil na některé otázky, které jsou také v závěrech jednání Evropské rady, která proběhla 14. a 15. prosince.
Ano, je potřeba, abychom vedli diskusi o tom, jak pokračovat ve chvíli, kdy jsme jako Evropa, jako EU pod atakem. A tady mám na mysli např. základní pravidla respektu k mezinárodním závazkům. Není to tak dávno, co mezinárodní trestní tribunál vydal zatykač na Vladimíra Putina a další představitele Ruské federace, to znamená, že Vladimír Putin jakožto prezident Ruské federace nemůže cestovat do států, kde by ho mohli zadržet a vydat ke stíhání, kde by mu mohli nasadit klepeta a vydat ho těm, kteří mají vykonávat spravedlnost v duchu závazků, které na sebe dokonce i Ruská federace dobrovolně v minulosti převzala. A to je věc, která nás musí zajímat, protože ve chvíli, kdy například někdo by se hrnul za Vladimírem Putinem, aby mu třásl rukou a vyjednával s ním například o výhodných dodávkách energie, ropy nebo plynu, tak bychom měli být na pozoru.
A tohle přesně se stalo. Není to tak dávno, jsou to možná tři, čtyři týdny, kdy právě s Vladimírem Putinem se setkává Viktor Orbán a ke schůzce dochází v Pekingu. Byl vůbec prvním představitelem státu EU, kdo si třese rukou s Putinem a mají spolu jednání. To je věc, která nás musí skutečně zajímat, protože se jedná také o to, aby závazky, které jsme na sebe vzali a které spolu se spojenci bereme vážně a chceme brát vážně, tak abychom byli dostatečně otevření v tom, že řekneme, že takový typ jednání se nám skutečně nelíbí.
Takže souhlasím s tím, že jsou tady věci ke komentáři, na druhou stranu bych s těmi články a s jejich aktivací nespěchal. Pamětníkům doporučím, aby se podívali na události okolo roku 2000, jak probíhalo tzv. sankcionování Rakouska a s jakým výsledkem to nakonec skončilo. Byl bych tudíž trpělivý i v tom politickém vyjednávání. Ale jsou věci, které zkrátka na prodej nejsou, a ty bychom si skutečně měli bedlivě hlídat. Pan ministr ve své úvodní řeči řekl, že se EU a státy EU při tomto jednání Rady EU dohodly, že budou nadále podporovat Ukrajinu, a teď, jestli jsem si to dobře poznamenal, tak dodal, dokud bude Ukrajina pod atakem Ruska.
To je formulace, která je velmi důležitá, protože EU si často osvojila ten jazyk, že říká, trošku obecně, že Ukrajinu budeme podporovat tak dlouho, dokud to bude potřeba. Byl bych tady konkrétnější. My skutečně musíme dávat podporu, dokud Ukrajina nezíská kontrolu nad svým územím nebo neporazí Ruskou federaci na svém území. To, že to je vojensky mimořádně složité, ekonomicky mimořádně komplikovaný úkol a politicky mimořádně složitá práce pro tohle zmobilizovat nejenom Ukrajinu, ale i její spojence, to všichni víme.
Na druhou stranu bychom si neměli dávat klapky na oči a dopředu říkat, že budeme trošku vágní. Proto jsem chtěl tuto formulaci, dokud bude Ukrajina pod atakem, uvítat, možná že bych doporučoval ještě sebevědomější slovník do budoucna. Ale je to určitě lepší než vágní formulace, které jsme slýchali z Bruselu v minulosti.
V bodu 7 se v závěrech praví, že Evropská rada vyzývá k dalšímu úsilí směřujícímu ke zřízení tribunálu pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině. A to je přesně ten bod, o kterém jsem před chvilkou mluvil ve vztahu k představitelům Ruské federace a jmenovitě k Vladimíru Putinovi, který je za tyto zločiny už dnes stíhán. V bodě 8 se mluví o tom, že Evropská rada naléhavě vyzývá Rusko a Bělorusko, aby okamžitě zajistily bezpečný návrat všech protiprávně deportovaných a přesunutých ukrajinských dětí a dalších civilistů na Ukrajinu. Konec citace. To je přesně ten bod, o kterém jsme i v Senátu tady jednali, není to tak dávno, asi dva měsíce nazpět, kdy jsme se věnovali násilné rusifikaci dětí na Ukrajinu a vyzývali jsme vládu a Evropskou radu, aby v této věci neochabovala.
Někdy se nám to zdá dlouhé, že ta válka už trvá příliš dlouho, ale pro děti je i týden nekonečná doba, a proto bychom neměli zapomínat na oběti těch násilných deportací nebo rusifikace na děti, které byly násilně přemístěny do ruských rodin bez možnosti používat svůj vlastní rodný jazyk a být ve své vlastní rodině. Tam se jedná skutečně o základní porušení nejdůležitějších práv dítěte tak, jak je připomíná příslušná Úmluva organizace Spojených národů.
A můj poslední komentář k závěrům Evropské rady směřuje k bodu bezpečnost a obrana. Tady se praví, že je třeba, aby Unie převzala větší odpovědnost za vlastní bezpečnost a obranu, a to je věc, kterou můžeme jedině podepsat. Vyzýváme také v tomto bodě jako státy EU, aby v koordinaci s Evropskou obrannou agenturou vysoký představitel i komise předložily strategii pro obranný průmysl, a to i s ohledem na specifické potřeby malých a středních podniků. I u nás máme v obranném průmyslu obrovské know-how a mnoho malých a středních podniků a je potřeba, abychom tady v evropském prostoru dokázali věci lépe koordinovat.
Závěrem bych si přál, aby Evropská rada příště vyzvala i banky působící v EU na trhu v EU, aby začaly konečně lépe a vstřícněji nakládat s těmi, kteří dnes vyrábějí a dodávají zbraně a zbraňové systémy, protože dokud si banky budou nadále myslet, že žijeme v míru a v trvalém míru a nemusejí tudíž financovat obranný průmysl a bezpečnostní průmysl v EU, tak do té doby budeme mít problém.
Samozřejmě, že všichni chceme žít v pokoji a v míru, ale ty časy skončily a obranné podniky si nadále stěžují na to, že kvůli taxonomii, kvůli nomenklatuře, kvůli tomu, že se nemá podporovat např. špinavý průmysl, který emituje spoustu znečištění nebo který vyrábí zbraně, tak do té doby budeme mít problém. Skutečně, přístup k financím, k úvěrům a k finančním nástrojům je dnes velmi komplikovaný, a já bych rád, kdyby se tomu Evropská rada také věnovala, protože stále slyšíme, jak daleko jsme ještě od situace, která by odpověděla na potřeby dnešní doby. Evropa musí zbrojit, Rusko už dávno zmobilizovalo svůj průmysl a my bychom se měli probudit dříve, než bude pozdě.
Chtěl jsem panu vicepremiérovi poděkovat za představení výsledků a těšíme se na pokračování, protože vládě v této složité době chceme dát maximální podporu, aby vyjednávala nejenom rozpočtovou pomoc pro Ukrajinu, ale také i tu vojenskou. To bude součástí toho usnesení, o kterém dnes budeme hlasovat. Děkuji.