Vystoupení v senátu 20. listopadu
ČR souhlasila při jednání Evropské rady s podporou dvoustátního řešení a odsoudila nepřijatelný počet civilních obětí v Libanonu
Projevy|7.12.2024
Jednání Evropské rady, o kterém dnes mluvíme, proběhlo 17. října. Bylo velmi důležité právě z důvodu širokého spektra témat, která pan ministr připomněl. Věnoval se některým z nich, a já jsem chtěl ocenit, že se věnoval Venezuele. Venezuela byla na pořadu jednání této rady také zásluhou úsilí ČR a naší diplomacie. Za to vám chceme poděkovat.
Chceme poděkovat za úsilí, které diplomaté ministerstva zahraničních věcí vyvíjejí ve prospěch osvobození našeho občana, kterého Venezuela zadržuje naprosto skandálním způsobem. Venezuelská strana přestala komunikovat a porušuje všechna pravidla, která jsou zavedena pro styky mezi státy, které respektují Vídeňskou úmluvu. I proto je tak důležité, že se Venezuela na úrovni EU probírala. K Venezuele bude Senát ještě jednat na příštím plénu, protože včera jsme v této věci dopodrobna projednávali usnesení, kterým se chceme vyslovit k tomu, co se ve Venezuele děje.
Venezuela, to je vlastně průsečík zájmů cizích mocností. Venezuelu podporují poradci, soudruzi, kteří tam přicházejí z Kuby. Ale Venezuela má velmi štědrou pomoc také Íránu, Ruska, Číny. A to je koalice, kterou vidíme, že útočí na evropském kontinentu proti Ukrajině. Proto je tak důležité, že pan ministr o Venezuele mluvil a bude o ní ještě řeč brzy i na plénu Senátu.
Pan ministr se zmínil také o dalších tématech. Já jsem se chtěl vrátit ještě k otázce Blízkého východu, protože ta byla skutečně velmi důležitá. Byla také centrální otázkou, kterou řešila ta skupina států Zálivu společně s EU.
To, že Evropská rada dala do závěrů velmi podrobný text týkající se Libanonu, stojí za naši pozornost. Evropská rada totiž říká, a ČR s tím vyslovila souhlas, že, a teď cituji z § 19: Vyslovujeme lítost nad nepřijatelným počtem civilních obětí v Libanonu, které souvisejí s tím obrovským střetem s teroristickým hnutím Hizballáh, vyslovujeme lítost nad nuceným vysídlováním v důsledku stupňujícího se násilí, které se týká civilního obyvatelstva, nad soustavným používáním vojenské síly, a to proto, že svrchovanost Libanonu a jeho územní celistvost máme na paměti, a tu je potřeba respektovat.
Ještě níže ve dvou odstavcích jsme se v rámci Evropské rady jako ČR vyslovili celkově i k situaci na Blízkém východě, konkrétně k Izraeli: Ano, respektujeme právo na sebeobranu, tak jak přesně pan ministr citoval, ale v § 23 ještě důrazně odsuzujeme jako státy EU další eskalaci na Západním břehu Jordánu, tady se už mluví o eskalaci, která souvisí s budováním osad a s násilím, které tam vidíme a které směřuje proti místním obyvatelům arabským, nejenom muslimům, ale třeba také křesťanům.
O tom je potřeba mluvit a je velmi dobře, že se k tomu Evropská rada vyslovuje. Také v § 24 říkáme jakožto Evropská rada, tzn. říká to i Česká republika, že budeme usilovat o spravedlivý, všeobecný a trvalý mír založený na dvoustátním řešení, že EU podporuje palestinskou samosprávu, pokud jde o řešení jejích nejpalčivějších potřeb a její program reforem. A dále, cituji: EU bude aktivně podporovat mezinárodní partnery a spolupracovat s nimi na konkrétních a nezvratných krocích, které směřují k tomuto dvoustátnímu řešení. EU pomůže obnovit za tímto účelem politický proces, mimo jiné uspořádáním mezinárodní mírové konference v co nejkratším termínu. Evropská rada totiž zdůrazňuje, že klíčovou součástí tohoto politického procesu je důvěryhodná cesta ke státnosti Palestiny.
Chtěl jsem to tady ocitovat ne proto, abych zastřel to, co zdůrazňoval pan ministr, tedy že Izrael má právo na sebeobranu. Ale proto, že se Evropská rada důkladně věnovala celému regionu, a to nejen Libanonu, ale i dalším aspektům.
Jinak jsem chtěl poděkovat panu ministrovi za podrobné představení.
Jazykově upraveno. Odkaz na stenozáznam zde