Rozhovor pro Události, komentáře
Svobody ve Francii a hrozba terorismu
Rozhovory, Z médií|8.1.2025
Před deseti lety teroristé postříleli novináře přímo v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Šok byl obrovský. Vlna solidarity vytvořila živý řetěz, aby uchránil svobodu slova, a také umožnila redakci tisknout v rekordních nákladech, získat nové předplatitele a s nimi i dostatek prostředků na to, aby sestavila nový tým karikaturistů a novinářů a pokračovala v práci. Všichni dnes sice musí působit v utajení pod stálou policejní ochranou, ale nezastavili se a pokračují – dělají si legraci se všeho. Tím vytvářejí autorsky velmi originální novinářský obraz politického a společenského života v zemi. Ale hrozba teroristických útoků nezmizela.
Tak, jako je pod palbou novinářská obec – někteří mluví dokonce o autocenzuře, která někdy autorům už neumožňuje plně vyjadřovat své názory – stále častěji slyšíme o antisemitských útocích, o útocích proti křesťanům nebo proti institucím republiky jako školy. V nich se totiž v souladu se zákonem vyžaduje, aby dívky nechodily zahaleny v tradičních muslimských šátcích, ale aby škola zůstávala nábožensky neutrální půdou. I proto se cílem útoků stávají samotní učitelé. Jenže právě jejich role ve školách je nezastupitelná. Na základě zkušeností totiž právě škola umožňuje dívkám vyniknout jinak než zahalováním obličeje a celé postavy, jak někteří vyžadují. Takové studentky pak mají podle výzkumů lepší výsledky, mohou jít studovat a najít si prestižní práci. Tady lze mluvit o skutečné emancipaci v tom nejlepším slova smyslu. Mladé ženy se už nechtějí vracet do tradičního náboženského prostředí, kde by nemohly rozvinout celý potenciál, který mohou nově nabídnout společnosti, budou-li moci působit jako lékařky, nebo podnikatelky či vědkyně.
qFrancie se od útoků před deseti lety změnila. Počet teroristických útoků roste, a přitom se jich velké množství podařilo odvrátit dříve, než pachatelé přistoupili k činu. Objevuje se nový fenomén v politice. Extrémní levice začala systematicky usilovat o hlasy muslimů, což usnadňuje šíření projevů antisemitismu. A to i mezi politickými představiteli, kteří chtějí vyhrát volby právě s těmito hlasy.
Záznam diskuse je tady, celý pořad je zde.