Vystoupení na Yushan Forum, Taipei 17. března 2025
Závislost na Číně a Rusku škodí svobodě
Projevy|18.3.2025

Dáme a pánové,
Z Tchaj-wanu se stala světová velmoc na výrobu polovodičů. Je to úspěch, který inspiruje a který vzbuzuje respekt.
Prezident Tchaj-wanu, pan Lai Ching-Te, dnes ve svém vystoupení nabídl nový horizont. Řekl, že chce vytvořit z Tchaj-wanu zemi zaměřenou na nejvyspělejší technologie. A rovnou uvedl dva příklady – vytvořit silikonový ostrov a ostrov umělé inteligence.
Přijel jsem z České republiky. Hospodářsky silné země s robustním průmyslem včetně průmyslu obrany, ze země zaměřené na výrobou automobilů, země nejnovějších technologií ve zdravotnictví, zemědělství nebo země, která má vysoké know-how v umělé inteligenci.
Nedávno jsme zažili dvojí šok, který nám otevřel oči. Nejprve jsme s nástupem pandemie zjistili, jak jsme zranitelní a jak složité je najednou získat zpět výrobu základních ochranných pomůcek nebo léků. A přitom jsme ji dříve měli na našem území, jen jsme ji z nejrůznějších důvodů nechali odejít do ČLR. Druhý šok jsme zažili s nástupem vojenské invaze na Ukrajinu. Rusko si natolik podmanilo Evropu za využití energetických dodávek, že jsme byli na něm nezdravě závislí. A to v oblasti ropy, plynu nebo dokonce jaderného paliva. Naše suverenita se v obou případech ocitla ve vážném ohrožení. Nemohli jsme rozhodovat svobodně. Ani představitelé Ruska, ani představitelé Číny si nepřáli, abychom jednali proti jejich zájmům.
A to je vážné ponaučení pro dnešní dobu. Vrátil jsem se z Ukrajiny, kde jsem s vojáky, kteří školí piloty dronů, mluvil o dodávkách FPV dronových technologií. Zní mi dodnes jejich slova, s nimiž mě žádali o pomoc. Říkali: potřebujeme technologie, které nebudou z Čínské lidové republiky.
Co to znamená? Že v době, kdy bezpilotní technologie proměnily bojiště, musíme stavět robustní a bezpečné cesty k tomu, abychom mohli využívat nejnovější technologie bez toho, že budeme spoléhat na dodávky z komunistické Číny. Mohli bychom si tím vybudovat jen další nebezpečnou závislost. Měli bychom se poučit z našich nedávných chyb a takovou věc prostě nepřipustit.
Rád bych dnes proto výslovně poděkoval vládě Tchaj-wanu za její iniciativu budovat vztahy s Českou republikou také s důrazem na nejnovější technologie. Vaše země je velmocí ve výrobě polovodičů a v designu čipů a my jsme velmi rádi, že za naše společné úsilí ve prospěch expertní spolupráce v této oblasti.
Jak známo, největší tchajwanská společnost na výrobu čipů TSMC otevírá v Drážďanech velkou investici. Je to místo jen dvě hodiny autem od Prahy. A jak známo, mezi Prahou a Taipei je dnes přímé letecké spojení. I proto se v tomto celém regionu, který je na rozmezí České republiky, Polska a Německa, vytváří mimořádně příhodné prostředí. A to nejen ve spojení s příchodem dalších firem z Tchaj-wanu, ale také v souvislosti s prací univerzit a škol, podnikatelských projektů v místě, v zapojení celého regionu do nové dynamiky založené na nejnovějších technologiích.
Je to skutečně mimořádná příležitost. A je naším úkolem – také nás, kdo máme politickou odpovědnost – propojovat aktéry byznysu s městy a obcemi, na úrovni krajů nebo v přeshraniční spolupráci, pozvat ke spolupráci školy a výzkumné ústavy a vytvořit příznivé podmínky pro vytvoření synergií mezi našimi podnikateli, investory a vynálezci.
Máme ojedinělou příležitost vytvořit globální hub pro výrobu polovodičů. A navíc právě v době, kdy čelíme složité situaci v bezpečnosti a obraně. V této době bychom neměli vytvářet nové závislosti na režimech, které to s námi nemyslí dobře. Ale je v našem zájmu opřít se o vztahy založené na důvěře a na respektu k lidské svobodě. Mám radost, že na tomto úkolu můžeme spolupracovat.
Děkuji za pozvání.
Vystoupení na panelu “Odolnost dodavatelského řetězce čipů. Jak vytvářet udržitelný globální polovodičový průmysl?”
V angličtině spatra, jazykově upraveno.