Rozhovor pro CNN Prima NEWS
To, co dnes ve Francii nefunguje, je politický dialog
Z médií|1.5.2023
Pavel Fischer byl v pondělí 1. května 2023 hostem pořadu 360° CNN Prima NEWS na téma protestů a aktuální politické situace ve Francii. Záznam pořadu si můžete pustit na tomto odkazu.
Z rozhovoru:
„Je pravda, že těch manifestujících bylo tentokrát hodně, násobně víc než minulé první máje. Podle policejních sčítání to bylo nějakých 800 000. Podle organizátorů, tedy odborů, to šlo do milionů, dokonce říkali něco o tom, že jich bylo možná skoro 2,5 milionu. Já bych spíš věřil těm policejním číslům, ale i ta jsou obrovsky vysoká. Je to dáno tím, že se neobnovila důvěra v to, že Macronova vláda dokáže prosadit rozumnou důchodovou reformu, že jí prosadila na sílu. A zároveň tam je určitá obava z toho, že do těch manifestací se promítá zvláštní typ pouličního násilí, který začíná být tak evidentní, že dneska už se mluví otevřeně o tom, že tam byly skutečně bojůvky, které zkoušely přinést násilí tam, kde by jinde byla normální demonstrace.“
„Frustrace lidí trvá a lidé mají pocit, že je možné ještě vracet ty otázky na stůl a nejenom zmírnit tu důchodovou reformu, ale také donutit Macrona, aby změnil styl. A to je možná důležitá věc, která v tom je cítit pod hladinou. Emmanuel Macron na rozdíl od jiných prezidentů po tom, co vlastně prohrál parlamentní volby, nemá tam dostatečnou většinu, tak neudělal nějaké gesto vstřícnosti ke svým oponentům nebo nevytvořil koalici. On vlastně jakoby pokračuje dál a varování nepřichází jenom z ulic. Ono už dneska přišlo od ratingové agentury Fitch, která se zabývala Francií a která u Francie snížila rating o jeden stupínek. Ne proto, že by Francie neuměla zvládat makroekonomicky ty otázky, ale protože tam hrozí problém s politickým zablokováním země.“
„Já jsem Emmanuela Macrona připraven za každý přešlap otevřeně kritizovat, protože mezi spojenci je potřeba, abychom si říkali věci tak, jak jsou. Na druhou stranu je to prezident na začátku svého druhého mandátu. Má s sebou před sebou ještě tři, čtyři roky a je potřeba, aby měl možnost vládnout a v rámci Evropské unie, Severoatlantické aliance, aby uměl nejenom prosazovat společný postup, ale taky ho obhájit. Francie je nukleární mocnost, je to země, která má schopnost vyslat svoje síly daleko na druhý konec světa, má skvělé námořnictvo. Tohle všecko je Francie a neměli bychom to odečítat jenom od jednoho prezidenta, kterému se zrovna nedaří. Čili já bych řekl, Emmanuel Macron má za sebou složité období s prosazováním téhle reformy, ale jak dobře víme, reformovat důchody není žádná legrace ani u nás.“