Projev v Senátu
Ke vztahům s Kosovem
Projevy|21.6.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 13. schůzi Senátu dne 21. června 2023 k Vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Republikou Kosovo o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, která byla podepsána v Prištině dne 26. listopadu 2013
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- Tisk č. 171
Vážený pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové,
vyřešit krátkým vystoupením situaci na Balkáně po těch zvěrstvech, která lze označit za válečné zločiny, pominout všechny ty zločince, kteří stanuli před soudem a byli za ta zvěrstva pravomocně odsouzeni, prostě nejde. Nejde ani vytrhávat z té mozaiky, kultury, náboženství, jazyků a historie jedno území, citovat jedinou rezoluci Rady bezpečnosti OSN a zapomenout na všechny ostatní, nejmenovat, že například v Kosovu byla jmenována právě pod autoritou OSN zvláštní civilní správa, že se OSN situací v Kosovu věnovalo ne jednou, ale mnohokrát, s takovým výsledkem, že dokonce to bylo OSN, které dalo mandát pro působení sil Severoatlantické aliance na Balkáně.
Bylo by chybou teď vytrhávat jednu věc a říkat, že na Kosovo se nevztahuje princip, který i pro nás je velmi důležitý. Je totiž součástí toho, co je na samém úvodu Charty OSN, a to je princip sebeurčení. Můžeme vypravit asi delegaci do Kosova a říct jim, že tento princip platí na celý Balkán, ale na Kosovce se nevztahuje? Že ten princip například spravedlnosti za zločiny platí na celý Balkán, ale na Kosovo ne? Že budeme rozhodovat dnes zpátky o uznání teritoria, které chtělo jít do světa, po těch krvavých zločinech, jako svébytné? Tam, kde selhala mírová jednání, kde selhaly zbraně, kde musela nastoupit externí síla právě pod autoritou OSN, my teď budeme brát zpátečku? Bylo by to velmi nezodpovědné. Dokonce bychom vypadali nedůvěryhodně.
Proto musím připomenout usnesení VZOB, který i o této smlouvě o dvojím zdanění, o zabránění dvojího zdanění, hlasoval, jednal a doporučil ji k ratifikaci. Proto jsem vás chtěl požádat, abyste zvedli ruku pro tuto smlouvu. Není důvodu, neobjevily se žádné nové skutečnosti, které by nás měly vést nazpátek. Ano, na severu Kosova hrozí růst velkého napětí. Ano, dokonce do toho musely vstoupit jednotky NATO, aby zklidňovaly napětí v těch obcích, kde navzdory bojkotu kosovských Srbů probíhaly volby, ale to už je jiný příběh, který nevyřešíme tím, že bychom dnes oduznávali Kosovo. Ten problém existuje a je opravdu na nás, jestli například v rámci našich senátních aktivit, zahraničně-politických, se právě na Kosovo nesoustředit a nezajet nejenom do míst těch velkých střetů, ale také do hlavního města Prištiny a do hlavního města Srbska. Ale nesahejme na něco, co už si Kosovci sami určili jako svébytnou cestu. Není to jenom jejich vlastní rozhodnutí. Přihlásili se k respektu pravidel OSN, ke kterým se hlásíme i my, které jsou garancí naší suverenity.
Proto jsem chtěl varovat před tím, abychom začali odvolávat, co jsme řekli – nebo neřekli. Tady jde o velmi vážné věci. A proto doporučuji, abychom tuto smlouvu odsouhlasili. Děkuji.