Předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR o svých aktivitách v letech 2022-24
Senátor Pavel Fischer bilancuje: dva roky v roli předsedy výboru
Tiskové zprávy|13.7.2024
V říjnu 2024 uplyne třetí dvouleté funkční období senátora Pavla Fischera v roli předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR. V podzimních volbách bude Pavel Fischer obhajovat senátorský mandát ve volebním obvodu č. 17 – Praha 12. Jak se ohlíží za uplynulými dvěma roky v Senátu?
„Nacházíme se v bezprecedentní bezpečnostní situaci. Pár set kilometrů od našich hranic probíhá válka Ruska proti Ukrajině, která nebere konce. Posilujeme spolupráci se spojenci v NATO a EU, musíme zmobilizovat občany a využít doslova každou hodinu k tomu, abychom budovali ČR jako pevnost, která je schopná se ubránit útoku, ať už v oblasti konvenčních sil, informační války nebo kybernetické. Bez toho, že budeme novelizovat naši krizovou legislativu, která vznikala na míru spíš pro povodně než pro riziko ozbrojeného konfliktu, to nepůjde. Na tom všem dnes a denně pracuji. Vidím, že před sebou máme ještě spoustu práce. Také proto jsem se rozhodl na podzim kandidovat a obhájit svůj mandát senátora,“ říká Pavel Fischer.
Energetická bezpečnost
Výbor se v uplynulých dvou letech systematicky zabýval dodávkami strategických surovin a energetickou bezpečností. Senátoři jednali se zástupci energetických společností, se zpracovateli komodit i se zástupci ministerstev. Na výboru měli zástupce firem ORLEN Unipetrol, ČEZ, ČEPRO, MERO, ČEPS i šéfa státních hmotných rezerv. Vyrazili do terénu za pracovníky ČEPS, ČEPRO a MERO, aby se z první ruky mohli seznámit s úkoly, které souvisejí se zabezpečím energetických dodávek v nejistých dobách. Senátní výbor tím naplňoval svou kontrolní funkci, mimo to podpořil vládu v úsilí zajistit nezávislost na dodávkách ropy, zemního plynu a paliva pro jaderné elektrárny ruské provenience, a to také pomocí LNG, v posilování bezpečnosti energetické infrastruktury. Výbor se seznámil i s technologicky náročnou etapou, která vyžaduje od rafinérií, aby upravily svůj výrobní proces a zajistili pro zákazníky v ČR cenově dostupnou odpovídající kvalitu pohonných hmot.
„České republice se podařilo neuvěřitelné: během rekordní doby jsme se vymanili ze závislosti na Rusku. Je to zásluhou systematického úsilí vlády, koordinace v EU a kroků, které podnikly soukromé společnosti. Ty s komoditami obchodují a jsou jejich distributory jako ČEPRO, MERO, ČEPS a další. Podrobně jsme se seznámili s plány a předáváme informace dál, abychom podpořili součinnost mezi státem a soukromým sektorem,“ uvádí Pavel Fischer. “Je tu i rovina zahraniční. Protože bez mezinárodní spolupráce energetická bezpečnost není představitelná. I proto jsme se zajímali, jak postupují jednání s Německem, Polskem a dalšími sousedy s cílem posilovat energetické propojení především v oblasti plynu a rozvodu elektřiny. V tomto smyslu jsme vedli jednání s našimi protějšky v parlamentech těchto zemí. Jsme si vědomi toho, že úsilí vlády ČR má v rozhodujícím okamžiku podpořit parlament.”
Střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy
Nejvýznamnější z hlediska bezpečnosti a ochrany občanů se stala prosincová střelba na Univerzitě Karlově. Po řádění vraha, který s využitím celého arzenálu legálně držených zbraní naplánoval svůj zvrácený záměr na dobu, kdy se studenti setkávají před odjezdem na vánoční svátky, zůstalo 14 obětí, 25 zraněných a nespočet dalších, kdo potřebovali odbornou pomoc. Senátní výbor se opakovaně věnoval okolnostem zásahu Policie ČR i opatřením do budoucna směřujícím k posílení ochrany měkkých cílů.
„Jedním z důležitých úkolů parlamentu je kontrolovat vládu. Přestože jsem přesvědčen, že zásah policejních jednotek proti střelci byl veden profesionálně a s obdivuhodnou rychlostí, nemohu se zbavit otazníků k postupu policie v hodinách, které bezprostředně předcházely. Tyto otazníky ve mně zůstávají i po půl roce, tedy poté, kdy byly zveřejněny další skutečnosti a formálně bylo uzavřeno policejní vyšetřování. Tomuto tématu se nadále věnujeme,“ uvádí Pavel Fischer.
Cesty za jednotkami Armády ČR v zahraničí
Pravidelnými cestami s výborem pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jsou mise za jednotkami Armády ČR, které působí v zahraničních misích. Výbor má za úkol vyhodnotit jejich působení a připravit projednání nového mandátu. I proto se senátoři vydali například za jednotkami působícími v Litvě nebo v Kosovu.
Spolupráce se spojenci
V letech 2022 až 2024 uskutečnil Pavel Fischer téměř dvě desítky zahraničních pracovních cest do spojeneckých zemí. Ve Spojených státech amerických prosazoval bezpečnostní zájmy ČR a vysvětloval kongresmanům pohled ČR na situaci v Evropě po ruském vpádu do suverénního státu Ukrajina. Ve Spojeném království se členy světových parlamentů řešil bezpečnostní ohrožení ze strany Čínské lidové republiky a kybernetické útoky směřující na členy britského parlamentu i na aktéry meziparlamentního uskupení proti šíření čínského vlivu IPAC. V Praze se uskutečnilo setkání uskupení IPAC, které Pavel Fischer spolupořádal.
Senátor Pavel Fischer rovněž navštívil české vojáky na Sinaji, o bezpečnosti a spolupráci v obraně jednal s novými členy NATO a setkal se ve Finsku a ve Švédsku se zástupci vlády i parlamentu. Stovky hodin strávil Pavel Fischer přijímáním velvyslanců v ČR a prosazováním českých zájmů v dialogu s nejvyššími zahraničními partnery.
„Bezpečnostní situace Evropy se radikálně zhoršila. Na těsné spolupráci států EU a NATO záleží víc než kdy předtím. I proto spatřuji obrovský smysl v tom uplatnit své diplomatické zkušenosti při spolupráci mezi parlamenty,“ uvádí Pavel Fischer.
Ukrajina
Od vpádu Ruska do Ukrajiny proběhlo v bezpečnostním výboru Senátu několik desítek neveřejných jednání, kterých se kromě senátorů nebo poslanců zúčastnili zástupci Policie ČR, představitelů Armády ČR, bezpečnostních služeb BIS, Vojenského zpravodajství a UZSI a členů vlády. „Ve výboru jsme tak vytvořili neformální platformu, kde senátoři mohou diskutovat spolu s experty a informovat se o nejnovějším vývoji. Pomáhá nám to nejenom koordinovat například veřejná vyjádření, ale také požadavky pro jednání s velvyslanci, kterých obvykle potkávám několik do týdne,“ vysvětluje Pavel Fischer a dodává, že „Situace je alarmující. Rusko dnes spolupracuje s Čínou a Íránem, zatímco ve Spojených státech na několik měsíců uvízla nezbytná pomoc pro podporu bezpečnosti v Evropě. Hraje se tu doslova o udržení mezinárodního řádu, který je založen na pravidlech a respektu k nim. Pokud tento řád padne, budou autoritářské režimy vojensky přepisovat hranice doslova všude na světě. Nejde tu jen o Ukrajinu, jde o nás všechny. I proto jsme se senátory věnovali pozornost tomu, abychom měli příležitost získat informace z první ruky a nešířili dezinformace a zmatek. Naše jednání proto probíhala i v utajeném režimu.“
Senát na návrh Pavla Fischera mimo jiné v květnu 2023 podpořil budoucí vstup Ukrajiny do NATO a poskytnutí politických závazků Ukrajině. „Ukrajina bude mít nejzkušenější armádu v Evropě, pro NATO se stane přínosem. Navazujeme tím dokonce na dlouhodobou trajektorii české politiky, protože vstup Ukrajiny do NATO podpořil nejen prezident Václav Havel, ale při své cestě do Ukrajiny v roce 2005 také prezident Václav Klaus. Není to tedy nic nového. O to víc je důležité se k tomuto závazku dnes přihlásit.“
Při cestách na území napadené Ukrajiny se senátor Fischer zajímal o humanitární pomoc i o zkušenosti z frontové linie nebo o to, jak využít potenciál pro další spolupráci mezi našimi zeměmi. Se členy výboru navštívil v červnu 2023 hlavní město Kyiv a také Dnipro, kde jednali s představiteli vysokých škol, samosprávy i státní správy nebo občanské společnosti.
Zahraniční ocenění
V roce 2023 převzal Pavel Fischer státní vyznamenání Litvy za prosazování demokratických hodnot a rozvoj česko-litevské spolupráce. Důstojnický kříž Řádu za zásluhy o Litvu mu 6. července udělil litevský prezident Gitanas Nausėda. „S kolegy v Litvě spolupracuji velmi těsně a chci ocenit, že stejně jako my s rozhodností hájí svobodu a podporují prohlubování přátelství a spojenectví mezi našimi zeměmi.“ V prosinci pak Pavel Fischer při své návštěvě Tchaj-wanu převzal z rukou ministra zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan) Medaili přátelství. Ministr Joseph Wu ocenil jeho neochvějnou oddanost vzájemným vztahům založeným na sdílených hodnotách.
Kandidatura do Senátu
Pavel Fischer v říjnových volbách obhajuje mandát ve volebním obvodu č. 17 – Praha 12. „Po celých šest let jsem se starosty i s občany ve svém volebním obvodu v intenzivním kontaktu. Zažili jsme spolu spoustu skvělých akcí, ale také náročné a tragické situace, třeba covid nebo požáry. Se starostkou Kunratic jsem během svátků Vánoc 2023 usiloval, aby stát zastavil dražbu kunratického zámku, a aby naopak to mohla být obec, kdo se o památku postará. Jednání s předsedou vlády, ministrem financí a dalšími, které jsem inicioval, však nedopadlo, a proto se rada městské části nakonec rozhodla nepokračovat v dražbě“, upřesňuje.
„Starostu Radotína jsem v roce 2019 podporoval v úsilí, aby neprošel záměr o splavnění Berounky pro dopravu velkých nákladních lodí, což by ekologicky ohrozilo celou oblast. Tady jsme byli úspěšní. Nebo na podnět starostky Zbraslavi, která mi tlumočila rostoucí obavy místních, jsem mezi ně přivedl Policejního prezidenta a společně jsme uspořádali první veřejnou debatu o záměru na výstavbu policejního komplexu Na Baních. O plánech místní nevěděli a vzbuzovaly mezi nimi velké obavy. A nakonec – otázku kriminality a nedodržování pravidel v tržnici SAPA jsem v Senátu řešil při jeho návštěvě přímo s ministrem zahraničních věcí Vietnamu v červnu 2023. Od úředníků Prahy 12 jsem měl totiž podklady o tom, že úřad musí složitě řešit, aby zákony České republiky platily i v této tržnici. Já to naopak považuji za naprostou samozřejmost,“ doplnil senátor.
„Ta provázanost mezi obvodem a Parlamentem funguje. Občané vědí, že když potřebují, hledají podporu při jednání na úřadech nebo na ministerstvu, jsem tu pro ně. Z veřejných diskuzí a setkání dobře vím, že lidé v mém obvodu často velice pečlivě sledují celostátní politiku a zajímají se o témata, kterými se intenzivně zabývám. Jako senátor mám na co navázat a chci ve prospěch našich občanů pracovat dalších šest let. Je mi ctí obhajovat mandát a ucházet se o podporu voličů,“ uzavírá Pavel Fischer.